V Africe prý nehrají hru na pandemii

Dezinformační web Zem&Vek zveřejnil článek, ve kterém píše, že rozvojové země v Africe, Jižní Americe a Karibiku nehrají na pandemii. Srovnává tabulku počtu procházených testů a úmrtí. V těchto zemích je hlášeno skutečně méně případů a úmrtí. Neznamená to však, že se v těchto zemích virus SARS-CoV-2 neobjevuje. Obrázek z článku sdílela i stránka I love Dušek (fanklub Jaroslava Duška).

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Hlavním důvodem nižších čísel samozřejmě je, že Afrika a další rozvojové země provádí méně testů na koronavirus než jiné části světa. Dalším vysvětlením je odlišná věková struktura: jen nepatrnému zlomku Afričanů je více než 80 let. Přitom v této věkové skupině je úmrtnost na covid-19 asi stokrát vyšší než u lidí po dvacítce. Chikwe Ihekweazu, ředitel Nigerijského vládního centra pro kontrolu nemocí, upozornil, že většina pacientů s covidem v místních nemocnicích je ve věku 31 až 40 let.

Dále je nutné podotknout, že v Africe prakticky neexistují domovy důchodců, ve kterých se v Evropě často šíří koronavirus komunitně. Většina afrických seniorů žije v odlehlých vesnicích mimo častý kontakt s lidmi z velkoměst. Obecně zde nedochází k tolika kontaktům mimo rodinu jako ve vyspělých ekonomikách.

Podle vědců University of Maryland se koronaviru nejlépe daří šířit při nižších teplotách a vlhkosti. To je také možná jeden z důvodů, proč se na kontinentu potýká s virem nejhůře Jihoafrická republika. U Mysu dobré naděje nepanují tropy jako v centrální a subsaharské Africe a subtropické podnebí je tam často srovnatelné se zeměmi jižní Evropy. Pokud by v Africe panovaly klimatické podmínky jako v Evropě nebo v Severní Americe, zcela jistě by daleko více pocítila dopady pandemie.

Právě v Jihoafrické republice bylo zaznamenáno (k 20.1.2021) už 1 356 716 případů a 38 288 úmrtí. Vysoký počet pozitivních testů zaznamenávají i jiné vyspělejší země Afriky jako MarokoTunisko nebo Egypt. Podobná situace je v Jižní Americe. Země jako Brazílie, Kolumbie nebo Argentina hlásí obrovské přírůstky onemocnění. Pomineme-li zřejmě zfalšovaná čísla, podobná situace je i v Asii kde nejhorší čísla hlásí nejlidnatější a vyspělejší země.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/