Údajný citát Ringo Čecha ignoruje nekonkurenceschopnost československého průmyslu

Na Facebooku i jiných platformách se už léta šíří údajný citát muzikanta Františka Ringo Čecha, který kritizuje transformaci českého průmyslu po roce 1989.

Údajný citát: „Vážení kritici minulého režimu, ukažte mi jediný národ na světě naší velikosti (CZ+SK), který před rokem 1989 dokázal vyvíjet a vyrábět trysková letadla, dopravní letadla, atomové reaktory, lokomotivy, trolejbusy, autobusy, traktory, radary, motocykly, osobní automobily, špičkové zbraně, tkalcovské stavy, zemědělské stroje, turbíny, nákladní automobily, námořní lodě, tanky, špičkové sklářské a porcelánové výrobky, podílet se na výzkumu vesmíru, vyrábět kvalitní ocel a hutní výrobky vyvážet do celého světa. Národ, který by byl naprosto soběstačný v zemědělské a potravinářské výrobě, bez jediné koruny dluhu, naopak se značnými pohledávkami v zahraničí. Dnes nevyrábíme nic. Jsme pouze montovna automobilů. Nepatří nám v naší zemi téměř nic, ani uhlí pod zemí, nebo voda. O potřebě provázanosti s “vyspělým” Západem, který si nás ochočil jako levnou pracovní sílu a odbytiště pro jejich výrobky druhé “kvality”.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: V prvé řadě se nám nepodařilo dohledat, že muzikant František Ringo Čech je autorem daného textu. Text koloval už v roce 2017, ale nebyl připisován Františku Ringo Čechovi. Hudebníkovi text připsal zřejmě dezinformační web Pozitivní zprávy v roce 2018.

Text navíc je velmi zavádějící. Ignoruje totiž fakt, že rozpad komunistického režimu nastal i kvůli tomu, že československý průmysl byl nekonkurenceschopný a naše hospodářství se potýkalo s obrovskými problémy.

Československá ekonomika se za čtyřicet let reálného socialismu propadla do druhé ligy. Zatímco za první republiky byla v mezinárodním srovnání co do výše HDP na hlavu podle analýzy britského ekonoma Anguse Maddisona na dvacátém místě, v roce 1989 přešlapovala na 37. místě.

Už v roce 1980 ekonomika přestala růst – kromě narůstající makroekonomické nerovnováhy byl velkou ranou fakt, že ceny vývozu v letech 1970 až 1980 stouply v průměru o 60 procent, zatímco ceny dovozu o 85 procent. Prodej pod cenou byl důkazem technologického zaostávání.

Ačkoliv se po roce 1989 děly určité podvody, české hospodářství se muselo transformovat. Nemohlo totiž spoléhat na výrobní kvóty vydané RVHP o odběru určité zboží do východní zemí, bez ohledu na kvalitu. Nutno také dodat, že RVHP sice do určité míry drželo československé hospodářství na nohou, na stranu druhou nám bylo zakazováno vyrábět některé modernější stroje. Příkladem můžou být jednotky metra, které si Československo chtělo vyrábět samo a dokonce existovaly i prototypy, ale nakonec muselo odebrat zastaralé ESČ ze Sovětského svazu. V krátkosti jde tedy napsat, že po odstranění železné opony o část našich výrobků nebyl zájem. Byly buď drahé nebo zastaralé. Hospodářství se tedy muselo transformovat a České republika se specializovat na výrobu zboží, o který je zájem. V současné době patří ČR mezi velmoci ve výrobě automobilů. Hlavními odvětvími českého hospodářství jsou strojírenství, automobilový průmysl, elektrotechnika, chemický průmysl a potravinářský průmysl.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/