Na Facebooku se šíří text, který pomlouvá Václava Havla, Daniela Kroupu, Dominika Haška, Petra Novotného a mnoho dalších, že byly agenty StB. Příspěvek má tisíce sdílení.
Text hoaxu: „Tak schválně koho tím naštvu. Hmmm, Babiš a STB. Tak se podívejme na další jména třeba našich disidentů, Havloidů a bojovníků proti komunistickému režimu: Václav Havel agent STB s krycím jménem „Profous“, Daniel Kroupa agent STB s krycím jménem „Redaktor“, Václav Benda (otec poslance Marka Bendy) agent STB s krycím jménem „Doktor“, Petr Pithart agent STB s krycím jménem „Hrabě“ Jaromír Štětina dokonce vysoký důstojník STB s krycím jménem „Plavec“, Pavel Rychetský agent STB s krycím jménem „Rychtář“, Šimon Pánek (studentský vůdce v převratu 1989 a dnešní šef Člověka v tísni) agent STB s krycím jménem „Texas“, Dominik Hašek agent STB s krycím jménem „Domino“, Tomáš Halík agent STB s krycím jménem „Kazatel“, otec eurokom Zdeněk Svěrák agent STB s krycím jménem „Sprcha a Rak“, otec starosty Řeporyjí Pavla Novotného, Petr Novotný agent STB s krycím jménem „Tragéd“. Máme i prezidenta, pro změnu agenta komunistické vojenské rozvědky Petra Pavla s krycím jménem „Pávek“.“
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: Text velmi zavádějícím způsobem pracuje s daty ve svazcích StB. Je dohledatelné, že například Dominik Hašek nebo Petr Novotný figurují ve svazcích, ale pouze jako zájmové osoby.
Z webu Archivu bezpečnostních složek (číslo 21 966) je zřejmé, že Dominik Hašek měl přidělenou kategorii „PO“. Tedy prověřená osoba. Prověřené osoby však nemuseli s StB vůbec spolupracovat. „Svazek tzv. osobní spis prověřované osoby StB zaváděla k zakládání dokumentů tzv. prověrkového charakteru k osobě, o kterou se zajímala, ať už z toho důvodu, že z její strany očekávala potenciální nepřátelské jednání vůči režimu, nebo si ji vytipovala k tajné spolupráci,“ píše Archiv bezpečnostních složek. Kdyby však s StB spolupracoval, došlo by k převedení svazku do kategorie tajné spolupráce.
Je pravdou, že ve svazcích StB se objevuje skutečně jméno herce Petra Novotného a to pod krycím jménem Tragéd. Je však uveden jako KTS. Tedy kandidát na spolupráci. Značkou KTS byli označováni jedinci, které chtěla StB získat za tajného spolupracovníky, ale spolupracovníky nebyli a ke spolupráci se nijak nezavázali. Na KTS byl ale veden osobní spis, který zahrnoval krycí jméno, registrační číslo atd. Ve spisu bylo uvedeno také zda je vhodný na určitou funkci, pro jaký obor, byla vložena dokumentace různých prověrek. Kandidát většinou o své evidenci jako KTS nevěděl, a pokud se mu příslušníci StB nepředstavili, nemusel ani tušit, že jedná s rozvědkou StB.
Agentem nebyl ani Václav Havel. Po Havlově smrti historik Pavel Žáček z Ústavu pro studium totalitních režimů znovu prošel dokumenty z archivu StB a zdokumentoval počátky sledování předního českého dramatika a disidenta v 60. letech. A vysvětlil také dosud ne zcela objasněnou událost z léta 1965, kdy StB na Havla na několik měsíců založila svazek kandidáta na agenta tajné komunistické policie. Ukázalo se, že šlo spíše o přehmat StB. Podle Žáčka vznikl Havlův svazek „kandidáta agenta“ zjevně kvůli špatné koordinaci jednotlivých pracovišť centrály Státní bezpečnosti.
Daniel Kroupa nikdy nebyl veden ve svazcích StB jako agent, naopak podepsal Chartu 77 a byl veden jako nepřátelská osoba. To samé platí pro Václava Bendu, Petra Pitharta, Šimona Pánka nebo Pavla Rychetského. Všichni jsou vedeni jako nepřátelské osoby.
Na Twitteru se objevil snímek s textem, kde se bývalý europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina zavazuje ke spolupráci s StB. Štětina pravost nepopřel, ale odmítá, že by byl spolupracovníkem StB s krycím názvem Plavec. Tvrdí, že tehdy StB lhal, a tak zachránil otce a další lidi.