Site icon Faktické.Info

Takto vypadají phishingové farmy, nikoliv trollí

I na český sociálních sítích je aktuálně šířeno virální video, které má informovat o tom, jak vypadají tzv. trollí farmy. „Kdybyste chtěli vědět, jak zhruba vypadá troll, se kterým se na webu dohadujete,“ tvrdí příspěvek na Facebooku. Ve videu je muž, který prostřednictvím notebooku ovládá desítky mobilních telefonů.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Litevský fact-checkingový projekt Delfi odhalil, že video je skutečné. Na videu však není tzv. „troll“, který by se s Vámi dohadoval v diskuzích, ale muž, který se snaží nalákat lidi na kliky na podvodné weby. Možná i vám se stalo, že jste napsali komentář pod nějaký příspěvek a zobrazila se vám reakce v podobě linku na nějaký web s pochybnou češtinou. Právě takové účty ovládají lidé v tomto videu. Před 4 lety na to upozornily Yahoo Finance.

V tomto případě se tedy jedná o phishingové útoky, kdy se snaží nalákat na kliknutí na určitý web, který může být nebezpečný. Skutečné mobilní telefony používají, aby obranné algoritmy sociálních sítích měli problém tyto komentáře hodnotit jako spam.

Za „trolly“ jsou pak považováni lidé, kteří se snaží rozložit diskuzi nebo šířit nějaký narativ. Trollí farmy byly objeveny například v Rusku.

Exit mobile version