Screenshot z webu ministerstva zdravotnictví je falešný

Na sociální síti Facebook se šíří údajný „screenshot“ z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Na něm má ministerstvo vyvracet dezinformace o zavedení covidpassů či očkování.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Údajný screenshot je falešný. Na obrázku je zjevné, že text o covidpasech a očkováních je psán jiným fontem, než zbývající text na obrázku. Ve vyhledávači Google dopsaný text také nelze najít a to ani ve webarchivu. Zároveň nám existenci tohoto textu popřelo telefonicky samotné ministerstvo.

V internetových diskusích často narazíme také na narativ, že údajně v roce 2020 bylo zavedení tzv. „CovidPassů“, tedy aplikací prokazujících bezinfekčnost, považováno za hoax. Kdo a kdy to za hoax označil, se však nedozvíme.

První snahy o vytvoření nějaké aplikace začaly už v červnu 2020. Tehdy se samozřejmě jednalo o aplikaci, která by zaznamenávala negativní PCR testy. „Budeme s členskými státy jednat o tom, aby tato aplikace byla obecně uznávána, budou to řešit naše ambasády,“ řekl v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

V době, kdy už se vědělo, že se brzy začne očkovat, bylo také jasné, že bude nutná podobná aplikace. „Jinak to nemá velký význam. Bude snaha vymyslet něco jako mezinárodní očkovací průkaz, jako covid pas,” uvedl exministr zdravotnictví Roman Prymula v prosinci 2020. Prohledali jsme všechny možné články a nenašli jsme jediný, který by hovořil o zavedení pasu jako o hoaxu.

Podobný narativ se šíří i na Slovensku. „Už měsíce se šíří tento retrospektivní hoax. Prý jsme my jako policie říkali, že Covid pasy nikdy nebudou existovat. Najednou je jasné, že budou a tak to má všechno dokazovat, že policie lže. Přiloženou grafiku jsme zde měli již několikrát a budeme ji zveřejňovat dokola. Nikdy jsme totiž netvrdili, že Covid pas nebude existovat. Je to úplně normální doklad jako Mezinárodní očkovací průkaz, který existuje desetiletí a bez kterého se do některých zemí světa nedostanete,“ píše slovenská policie.

Různá účinnost vakcín proti COVID-19 je známa také už od doby, co byly vakcíny uvedeny na trh.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/