Site icon Faktické.Info

Příběh o francouzském supermarketu, který se nestal

Na Facebooku koluje příběh, který se měl údajně stát ve Francii. Tam postupně řada obchodů ruší hotovostní platby. Skupina lidí se rozhodla údajně tyto opatření bojkotovat a donutili tak řetězec zrušit pouze bezhotovostní platby.

Text hoaxu: „Už jsem ve Francii tři měsíce.  Zdejší velmi známý supermarket se rozhodl nastavit bezhotovostní platby. Skupina 50 lidí se domluvila sešla se, že všichni udělají velký nákup ve stejný den. Naplňte jejich vozíky až po okraj a nechejte každého, kdo přijde k pokladně – pokladnu s pokladní, ne stroje – a nechejte vše naskenovat, než dojde k placení. Personál byl naprosto ohromen. Vedení bylo naštvané, ale oni se všichni chovali klidně a velmi organizovaně a zdvořile , dělali, že o ničem neví… žádná hrubost, žádné ponižování. Supermarket znovu zavedl hotovost. Čerpací stanice: natankujte a poté plaťte pouze v hotovosti. Restaurace: Skupiny přátel jdou na večeři a nikdo nebere telefony ani kreditní karty, pouze hotovost…“

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Nenašli jsme žádný důkaz pro uvedená tvrzení a vše vypadá, že jde o smyšlený příběh. Ve Francii i v jiných zemích roste zájem o bezhotovostní platby. Ostatně například počet čerpacích stanic, kde natankujete pouze bezhotovostně roste i v ČR.

Má však příběh nějaký racionální základ? Ano, některé supermarkety ve Francii přestaly přijímat hotovost. Například v roce 2018 společnost Carrefour oznámila, že bude akceptovat pouze karty a mobilní platby v některých svých obchodech. Následně řetězec opatření zrušil, ale kvůli tehdy vysokým poplatkům za transakce, nikoliv na nátlak zákazníků. Jednalo se navíc o několik prodejen a nutno dodat, že Carrefour ve Francii neprovozuje jen supermarkety, ale i menší obchody.

Míst, kde nelze platit hotovostí, přibývá, protože náklady na bezhotovostní platbu naopak klesají. Trend uspíšila i pandemie koronaviru a zdá se, že pro mnoho obchodníků je už výhodnější přijímat pouze bezhotovostní platby. „Prodej za hotové je pro prodávajícího docela nákladná věc. Musí přijímanou hotovost zkoumat z hlediska pravosti a poškození, pak ji musí skladovat, třídit – aby ji banky byly ochotny převzít – a přepravovat do bank. Skladování zabírá prostor, zkoumání pravosti a třídění zdržuje a veškerá manipulace s hotovostí vyžaduje drahá opatření na ochranu před zloději. Kromě toho je tu neustálá obava z trapasu v podobě nedostatku drobných na vrácení a v posledních letech nabyla na významu i otázka hygieny.

Že popularita bezhotovostního placení oproti platbou hotově roste, lze aspoň nepřímo vyvodit z vývoje objemu peněz, jaký Češi drží v hotovosti a jaký na běžných účtech, které se většinou využívají k bezhotovostnímu placení. Zatímco klesá objem vybraných peněz v bankomatech, roste množství peněz na účtech,“ píše web Peníze.cz.

Exit mobile version