Site icon Faktické.Info

Pozitivní koronavirový test s pivem neprokazuje neúčinnost antigenních testů

I v ČR tisíce lidí šíří video, na kterém je vidět pozitivní antigenní test poté, co na test autor aplikoval několik kapek piva. „Pivo je taky pozitivní,“ píše například Marien Havelková. Má to být důkaz zbytečnosti testu. Video se šíří od 17. března a v německy hovořících zemích ho sdílelo více než 81 000 lidí (zde).

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Mnoho uživatelů interpretuje pozitivní výsledek testu jako důkaz, že všechny koronavirové testy jsou neplatné, a tudíž je celá pandemie postavena na neplatných statistikách. Test zobrazený ve videu je rychlotest antigenu Panbio Covid-19 od společnosti Abbott. Na rozdíl od testu PCR, test antigenu neidentifikuje přímo genetickou výbavu viru, ale spíše kontroluje jeho proteinový obal. „Rychlotest Panbio COVID-19 Ag je schválen pro použití pouze se vzorky získanými pomocí nosního nebo nosohltanového výtěru zavedeného do nosních dírek. Není určen k použití s ​​pivem nebo vhodný s jinými potraviny,“ řekla pro AFP mluvčí společnosti Astrid Tinnemans.

V tomto, i podobných videiích, nebyl dodržen návod. Odebraný vzorek slin musí být protřepán v pufrovacím roztoku, než je kapán do testovací soupravy. Tlumivý roztok zajišťuje, že testovaná kapalina má správnou hodnotu pH. Ve videu je tento krok zcela vynechán.  Důvodem je, že Ph piva se pohybuje mezi 4,0-4,9. Pivo je tedy kyselé. V návodu je jasně uvedeno, že Ph má být neutrální, má se tedy pohybovat kolem hodnoty 7. Škála Ph je 1-14.

Podobné video se v minulost šířilo i s colou. Hlavní problém těchto nahranných pokusů je, že jsou tyto testy používány nesprávně. Antigenní testy jsou designované na testování specifické nemoci za použití konkrétní metody. Je zřejmé, že pokud tuto metodu nedodržíte, nemůžete čekat validní výsledek. Zároveň je důležité si říci, že v tomto a podobných videích nejsou dodržovány žádné hygienické standardy a není tedy možné vyloučit ani možnou kontaminaci vzorku. Nejsou určeny na testování coly, mléka, papáji či jiných potravin.

Více v článku AFP.

Exit mobile version