Site icon Faktické.Info

Policie neradí rozbít sklo auta, když uvidíte zvíře zamčené v autě

Facebookem se šíří údajný návod od policie na záchranu mazlíčka z auta. „Policie říká, že pokud uvidíte psa, kočku nebo jiné zvíře v autě při vysoké teplotě, vyfoťte mazlíčka, auto a registraci, rozbijte okno auta, abyste zabránili smrti. Takto vám nebude účtován za škodu na majetku. Fotky (důkazy) policie a majitele psa budou povolány k soudu a bude za to přísně zodpovědný,“ píše se v hoaxu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti Policie ČR nic takové nedoporučuje. „V případě, že v teplých dnech uvidíte zvíře zavřené v autě, tak kontaktujte tísňovou linku policie, či městské policie, kolegové velmi rychle na místo dorazí a budou věc řešit. Vyhodnotí situaci, tedy i naléhavost okamžitého zásahu – násilné vniknutí do vozidla. Člověk, který by v dobré víře poškodil zaparkované vozidlo se v důsledku může dopustit trestného činu poškozování cizí věci, či přestupku proti majetku. Stejně tak se budou policisté zabývat i chováním majitele vozidla, který v něm nechal uzamčeno své zvíře,“ napsal webu Hoax.cz kpt. David Schön tiskový mluvčí Policie ČR.

„Takové situace jsou velmi problematické hlavně z důvodu, že je nejde jednoznačně kvalifikovat. Lidé se na internetu velmi často odkazují na trestní zákoník, konkrétně paragraf 28, týkající se tzv. krajní nouze, kdy krajní nouzí se rozumí takový stav, který představuje přímé ohrožení zákonem chráněného zájmu,“ říká mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Irena Seifertová. Ve chvíli, kdy by šlo o krajní nouzi, vy jste rozbili okénko a vytáhli zvíře z auta ven, by o trestný čin nešlo. Odvrácení krajní nouze činem, který by se jinak jako trestný čin posuzoval, není ani trestným činem a ani přestupkem, právě pokud odvrací krajní nouzi. Potíž ale je, že vám dopředu nikdo nezaručí, že jde opravdu o krajní nouzi. A pokud soud rozhodne, že o krajní nouzi nejde, poškodili jste cizí majetek a tak to také bude posuzováno.

Exit mobile version