Otec Klause Swaba nebyl nacistický důstojník

Od začátku června 2022 se na Facebooku, Twitteru a dalších platformách ve více zemích, včetně našeho prostředí, šíří koláž dvou fotografií. Na ní je zobrazen zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab a na fotografii vedle je zachycen německý důstojník. Na Slovensku měly takové příspěvky téměř tisíc sdílení. Příběh šíří i české účty (1, 2). „Na snímku vlevo je zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab. Vpravo je jeho otec, Hitlerův blízký důvěrník, průmyslník a fašista Eugen Schwab,“ píše se v příspěvku na sociální síti.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jedná se o absolutní nesmysl. Na všech příspěvcích na Facebooku, které se nám podařilo shromáždit, jsou dvě stejné fotografie: vlevo zakladatel a ředitel Světového ekonomického fóra (WEF) Klaus Schwab a vpravo německý důstojník. Podle odznaků, které má na límci a na ramenních výložkách, nese hodnost brigádního generála Wehrmachtu.

V příspěvcích na Facebooku se uvádí, že jde o otce Klause Schwaba, Eugena Schwaba.

Eugen Wilhelm Schwab, narozený v roce 1899, je skutečně otcem Klause Schwaba. Klaus Schwab vzpomíná svého otce v knize „Stakeholder Capitalism“ (v překladu Podílový kapitalismus) a vzpomíná se také v knize o Klausu Schwabovi „Hosts of the Mighty“ (v překladu „Hostitelé mocných“). Nejde však o člověka zobrazeného na fotografii ve zmíněných příspěvcích na Facebooku.

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků jsme fotografii našli na více blozích a diskusních fórech o Wehrmachtu. Fotografie je sdílena jako snímek, na kterém je zobrazen Walter Dybilasz, jak uvádí fórum o historii, fact-checkingový projekt zpravodajského webu Newsweek nebo další stránka historiků.

Podle všech indícií jde o generálmajora Waltera Dybilasz. Podle informací na této stránce se generál Dybilasz narodil v roce 1892 a zemřel v roce 1950. Při hledání jeho jména v online vyhledávačích jsme našli jeho jméno uvedené na několika dalších stránkách o německých válečných zajatcích, kteří zemřeli v zajetí v Sovětském svazu po druhé světové válce.

Rovněž se nám podařilo najít jeho biografii v online lexikonu, kde je uvedeno, že Walter Dybilasz zemřel ve vazbě v roce 1950 nedaleko města Stalino (dnešní Doněck) v Sovětském svazu.

Fotografie Eugena Schwaba, kterou při ověřování faktů použila řecká stránka Ellinika Hoaxes, německá tisková agentura DPA a oddělení ověřování faktů italského deníku La Republica Verificador, je zveřejněna ve webové databázi Family Search. Fotografie původně pochází z dočasného brazilského víza z roku 1960.

Porovnání rysů tváře těchto dvou mužů ukazuje, že na fotografii německého generála není Eugen Schwab, jak je vidět při porovnání obrázků níže.

Mluvčí Klause Schwaba pro agenturu DPA potvrdil, že na fotografii z databáze Family Search je skutečně Eugen Schwab, otec Klause Schwaba.

Podle příspěvků na Facebooku měl být Eugen Schwab vysokopostaveným nacistou či dokonce důvěrníkem Adolfa Hitlera. I toto tvrzení se však ukázalo jako nepravdivé.

Agentuře AFP se podařilo získat denacifikační spisy Eugena Schwaba ze Státního archivu Bádenska-Württemberska. Termínem denacifikace označujeme proces spojeneckých sil v poválečném Německu a Rakousku, jehož účelem bylo vykořenit prvky a představitele nacistické ideologie po druhé světové válce. Mnozí lidé museli být podrobeni výslechům, mezi nimi například i průmyslníci, zejména proto, aby se zjistilo, zda byli nebo nebyli součástí nacistické organizace.

Agentura AFP oslovila i Institut pro novodobé dějiny (IfZ) v Mnichově, aby se vyjádřil k denacifikačnímu spisu Eugena Schwaba. V e-mailu ze dne 13. června Dr. Niels Weise, vědecký spolupracovník IfZ, vysvětluje, že spis nepotvrzuje, že německý průmyslník byl nacista. „Podle spisu dokonce ani nebyl členem nacistické strany (NSDAP).“

„Vyhledávací online systém Německého spolkového archivu ve spisech o členech strany NSDAP nedokáže najít Eugena Wilhelma Schwaba, narozeného 27. dubna 1899, ale vyhledal pět různých „Eugenů Schwabů“ s různým datem narození,“ pokračuje Weise.

„Eugen Schwab nezastával žádnou funkci ve straně NSDAP a jednoznačně nebyl vysokopostaveným nacistou,“ říká Weise.

Podle slov odborníka však samotné dokumenty neumožňují vyvodit celkové závěry o Schwabově světonázoru. „Na jedné straně se v denacifikačních řízeních přikrášlovalo, minimalizovalo a dokonce hodně klamalo. Na druhé straně formální příslušnost, na kterou se řízení zaměřilo, umožňuje vyvodit jen dílčí závěry týkající se jejich obvinění.“

 

Více na AFP

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/