Na sociální síti Facebook se šíří příspěvek, který tvrdí, že mnoho dnešních států ve východní Evropě a v Asii vzniklo jen z vůle Ruska případně Sovětského Svazu jako sovětské republiky. Příspěvek nepochází z ČR, ale díky automatickému překladači se i v ČR šíří. Má desítky tisíc sdílení. Příspěvek vyjmenovává jednotlivé země. Začíná Finskem, Litvou, Lotyšskem Estonskem, pokračuje pak například Mongolskem nebo Kazachstánem a končí u Ukrajiny. Nese název „Finský bloger šokoval sociální sítě, když zveřejnil tento článek“.
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: Příspěvek je ve velké části zcela nepravdivý. Většina států existovala už před ruskou nadvládou. Za pravdu částečně můžeme dát příspěvku jen v případě Finska, Kyrgyzstánu a Běloruska. Nutno dodat, že minimálně první dva jmenované státy mají vlastní velmi odlišný jazyk a vlastní svébytnou kulturu.
A nyní k státům, u kterých příspěvek velmi manipuluje nebo píše přímo nepravdy. Například Moldávie získala samosprávu už za existence Osmanské říše. Litva, Lotyšsko a Estonsko jako státy neexistovaly, ale už v letech 1193 – 1561 existoval stát Terra Mariana nezávislý na Rusku, který sdružoval Lotyšsko a Estonsko, Litva pak byla součástí Lublinské unie, kdy měla vlastní knížectví.
Velkou manipulací je Polsko. Když příspěvek píše, že „Polsko obnovilo svůj stav dvakrát, v letech 1918 a 1944 s pomocí Ruska“, zapomíná, že Sovětský svaz byl ten, který v roce 1939 Polsko spolu s nacistickým Německem obsadil.
Absolutního nesmyslu se příspěvek dopouští v případě Mongolska nebo Kazachstánu. Ve 13. století bylo území dnešního Mongolska centrem Mongolské říše založené Čingischánem, druhou největší říší všech dob. Na území Kazachstánu zase existoval Kazašský chanát. Gruzie měla dlouhá staletí vlastní království.
V případě Ukrajiny se můžeme tázat, zda Ukrajina vznikla kvůli Rusku nebo Sovětskému svazu a nebo Rusko vzniklo kvůli Ukrajině. Vzpomeňme si totiž na období Kyjevské Rusi, kdy hlavním městem byl Kyjev.
Příspěvek tedy je velmi manipulativní a ohýbá historii ve prospěch Ruska. Když příspěvek píše o finském blogerovi, nutné dodat, že ve Finsku žije poměrně silná ruská komunita (cca 2-3% obyvatel).