Ne, WHO oficiálně neoznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína

Řetězovými maily, ale i na sociálních sítích, je šířen článek z webu „elektropiknik“, který tvrdí, že „WHO oficiálně oznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína.“

Naše hodnocení: hoax, web je clickbaitový

Podrobnosti: Ve skutečnosti je to přesně naopak. Článek se odkazuje na prohlášení americké epidemioložky infekčních nemocí spolupracující s WHO Marii Van Kerkhovou. Ta však naopak řekla, že až přibližně z 40% jsou přenašeči SARS-CoV-2 asymptomatičtí nakažení. O očkování v projevu nebyla vůbec řeč, protože v té době ani žádná očkovací látka neexistovala. Tímto tvrzením se zabývala i agentura Reuters.

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila epidemii koronaviru SARS-CoV-2 za pandemii 11. března 2020. Proč WHO pandemii vyhlásila se dočtete zde.

Web „elektropiknik“ nese jasné známky clickbaitu. Je to zřejmé z dalších článků jako „To co udělal tento chlapec, aby při domácích úkolech nezaspal, je šokující“ nebo „Musím se podělit o tento luxusní recept, dělám skoro každý týden!“ Jiný článek láká na údajně zázračný lék na růst vlasů složený ze směsi olejů.

Co je to clickbait?

Jako clickbait je označovaná metoda poutavého titulku, který nutí čtenáře na něj kliknout. Může se jednat o titulek, který má pouze lidi nalákat a po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic, co bylo slíbené v titulku, nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že web ihned opustil. V takovém případě většinou uživatelé, kteří klikli na clickbait odcházejí s negativní emocí pryč a většinou se nechtějí vracet. Může jít ale i o titulek, který poutá pozornost na něco, co se na webu/ ve videu/ v článku návštěvník dozví. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a ve většině případů v podvodu na uživatele.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/