Ne, tyto fotografie nebyly použity médii jako důkaz zvěrstev páchaných Rusy

Na Facebooku se momentálně šíří fotografie, které mají zobrazovat údanou manipulaci médií v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Pár dní nazad prebehla médiami fotka zbombardovaného vlaku s civilistami na ukrajine… no našiel som originál z mierne iného uhla a div sa svete. Vlak zbombardovali amíci v srbsku v roku 1999,“ stojí v slovenském příspěvku, který má na Facebooku tisíce sdílení i v ČR.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Faktem je, že fotografie pochází z roku 1999. Nálet na vlak v Grdelické soutěsce se uskutečnil dne 12. dubna 1999 v rámci Operace Spojenecká síla, během níž byla bombardována Svazová republika Jugoslávie. Jednalo se o útok letounu NATO, který vypálil dvě rakety na vlak, který projížděl na trati Niš–Skopje úzkou soutěskou na jihu Srbska. Následoval výbuch vlaku; útok si vyžádal 13 mrtvých a 16 raněných. Velitel NATO Wesley Clark vyjádřil následujícího dne na tiskové konferenci lítost nad civilními ztrátami. Dle tvrzení NATO, resp. amerického letectva, byl cílem most, nikoliv vlak s cestujícími. V americkém Kongresu tehdejší ministr obrany John Hamre několik měsíců po útoku prohlásil, že americké letectvo nemělo zájem na zabíjení civilistů, pouze na zničení samotného mostu, a vyjádřil nad událostí lítost.

Naš web také pomocí několika vyhledáváčů zjišťoval, zda fotografie byly prezentovány médii jako aktuální. Hledali jsme výskyty ne starší jak rok pomocí aplikace Lens od společnosti Google, také aplikací Tineye a ruským vyhledávačem Yandex. Ani v jednom případě se nám nepodařilo najít jakýkoliv článek mainstreamových médií, ve kterých by byly fotografie prezentovány jako aktuální z Ukrajiny. Dohledatelné jsou pouze statusy na Twitteru, které na údajnou manipulaci poukazují. Problém je, že ani jeden z tweetů neodkazuje na jakýkoliv mainstreamový článek.

25 mrtvých a 50 zraněných si vyžádal ruský útok na nádraží v obci Čaplyne v Dněpropetrovské oblasti na jihu Ukrajiny v srpnu. K těmto zprávám však nebyly připnuty tyto fotografie z roku 1999.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/