Příběh, který se v minulosti šířil o mnoha dalších zemích, se nyní šíří o Singapuru. Prý COVID-19 neexistuje jako virus, ale jako bakterie, která byla vystavena radiaci a způsobuje smrt lidí srážením krve. Následuje rada, aby lidé užívali Aspirin.
Text hoaxu: „Singapur se stal první zemí na světě, která provedla pitvu těla pomocí C#O#VI#D-19. Po důkladném výzkumu se ukázalo, že C#o#v#i#d-19 neexistuje jako virus, ale jako bakterie, která byla vystavena radiaci a způsobuje smrt lidí srážením krve. Bylo zjištěno, že onemocnění C#o#v#i#d-19 způsobuje krevní sraženiny, což vede ke srážení krve u lidí, a způsobuje srážení krve v žilách, což člověku ztěžuje dýchání; Protože mozek, srdce a plíce nemohou přijímat kyslík, a proto lidé rychle umírají. Aby se odhalila příčina nedostatku dechové síly, singapurští lékaři nedodrželi protokol W#H#O a provedli pitvu C#O#VI#D-19…“
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: Podobné zprávy „o první pitvě“ kolovaly už i o Itálii nebo Německu. Podezřelé jsou už formulace jako „pitva pomocí COVID-19“ nebo „COVID-19 neexistuje jako virus“. COVID-19 je onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2, nelze tedy pitvat jeho pomocí. Celou věc singapurské ministerstvo zdravotnictví popřelo. „Singapur neprovedl takovou pitvu pacienta s COVID-19 ani neučinil taková tvrzení o patofyziologii infekce COVID-19. V našich léčebných protokolech pro pacienty s COVID-19 také nedošlo k žádné takové výsledné změně. Na základě mnoha vědeckých studií a současných důkazů je COVID-19 způsoben virem SARS-CoV-2. Světová zdravotnická organizace (WHO) také již dříve vyvrátila mýtus, že COVID-19 je způsoben bakterií, nikoli virem. Aspirin nemá přímý vliv na virus, který způsobuje COVID-19. Pokud se necítíte dobře, navštivte včas lékaře, aby se nechte se vyšetřit a léčit,“ píše singapurské ministerstvo.
Nutné dodat, že virová infekce je ideální prostředím i pro množení bakterií pneumokoku. Laicky řečeno, bakteriální infekce „nasedne“ na původní virovou, což vede ke zvláště v závažným komplikacím – v mnoha případech je právě kombinace virové chřipky nebo virového COVIDu s bakteriální pneumonií smrtelná.
Informace o údajném zákazu pitev ze strany WHO je samozřejmě nesmyslná, pitvy v Německu stejně jako v jiných evropských zemích běžně probíhají a slouží také jako podklad pro některé souhrnné studie, jako byla například německá pitevní studijní práce o 80 hamburských případech.
Aspirin nebo Acylpiryn (kyselina acetylsalicylová) sice může podle informací Ministerstva zdravotnictví ČR snížit teplotu, bolest a záněty, ale není lékem léčícím COVID-19. Navíc by jej neměly podle ministerstva užívat děti do 12 let. Může totiž u nich výjimečně vyvolat takzvaný Reyův syndrom, kdy se asi týden až dva týdny po virovém onemocnění objevuje nejdříve silné zvracení, které pak přechází v záchvaty křečí a postihuje mozek.
Zdroje: Singapurské ministerstvo zdravotnictví, Deník.cz a Reuters