Ne, neexistují žádné věrohodné důkazy, že Raman Pratasevič hajloval

Sociální sítí Facebook se šíří fotografie, na které hajlují dva mladíci s běloruskou vlajkou. Například poslanec SPD Jaroslav Holík píše: „Po internetu běhá fotografie, na které je údajně novinář Raman Pratasevič. Pokud je to on, tak se ptám, proč chceme hájit fašistu?“ Podle autorů tedy na fotografii je Raman Pratasevič, novinář, který byl unesen do Běloruska.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Horní fotografie, na které jsou dva hajlující mladíci, se objevila na ruských webech už v dubnu 2015. Na fotografii byl identifikován Konstanty Achromienko. O tom, že by na fotografii byl Raman Pratasevič, není ani zmínka. Následně se fotografie objevila v únoru 2016. Ani zde na ruských webech (1, 2) není jakákoliv zmínka, že na fotografii je Raman Pratasevič.

Náš projekt má k dispozici software, který může porovnat biologické znaky na fotografiích. Software nenašel téměř žádnou podobnost mezi mladíky na fotografii a Ramanem Pratasovičem.

Ve spodní levé části koláže je skutečně Raman Pratasevič. Na fotografii drží novinářskou průkazku polského deníku Rzeczpospolita. Vpravo dole je pak znak ukrajinského Batalionu Azov. Batalion Azov je ukrajinské polovojenská dobrovolnická jednotka. Symboly praporu jsou žlutá vlajka s černým symbolem Werwolfů, to jest vlčím hákem (Wolfsangel), to je runa, kterou často používali nacisté a stále používají někteří neonacisté. Neexistuje však jakýkoliv důkaz, že by Pratasevič sloužil v této jednotce.

Raman Pratasevič je běloruský novinář, fotograf, blogger a disident. Studoval na prestižní běloruské škole, po svojí účasti na protirežimním protestním shromáždění byl však v roce 2011 vyloučen. Později byl vyloučen i z žurnalistického studijního programu na Běloruské státní univerzitě. Podle opoziční představitelky Svjatlany Cichanouské dříve pracoval jako fotograf pro velká běloruská média a byl zapojen do žurnalistického programu Václava Havla. V roce 2019 utekl ze země, nejprve i se svými rodiči do Polska, poté se přestěhoval do Litvy. Stal se spoluzakladatelem informačního kanálu Nexta na sociální síti Telegram. Ten byl jedním z hlavních zdrojů zpráv o protestech proti vládnoucímu režimu, které v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách v roce 2020. Pratasevič se v roce 2020 dostal na běloruský seznam lidí „zapojených do teroristických aktivit“.  byl obviněn z extremismu, organizování masových nepokojů a sociální nenávisti. Dne 23. května 2021 cestoval letem Ryanair 4978 na trase z Athén do litevského hlavního města Vilniusu. Běloruská armáda vyslala svou stíhačku, aby letadlo ve svém vzdušném prostoru zadržela. Běloruské úřady přinutily letadlo přistát v Minsku, kde byl Prataseviče zatčen.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/