Site icon Faktické.Info

Ne, Evropská unie nechce zakázat používání všech antibiotik pro nemocná zvířata

Pravděpodobně v souvislosti s blížícími se volbami se začínají šířit i různé politické hoaxy, například týkající se Evropské unie. Českým internetem bouří nová poplašná zpráva, že Evropská unie chce prý zakázat používání antibiotik pro zvířata. Se zprávou v tomto vyznění přišel například europoslanec za SPD Ivan David. Jako ilustrační fotografii ještě vložil fotografii nemocného psa.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Problém souvisí s používáním antibiotik v zemědělství. Debata výboru ENVI se točila okolo reakce Evropské komise na doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), která doporučila toto plýtvání antibiotiky omezit. Konkrétně v případě cenných antibiotik, která jsou z dobrých důvodů vyhrazena jen pro lidi. Ve svém usnesení Výbor varuje, že Komise doporučení WHO ignoruje. A vyzývá Komisi, aby se v souladu s doporučeními WHO zařídila.

Výbor zároveň pamatuje na situace, kdy jsou zvířata skutečně nemocná a nasazení antibiotik může pomoci zachránit jejich život. Speciálně to zmiňují body 6. a 7. usnesení (spěchající čtenář snadno ověří, že tyto body jsou na poslední stránce), které požadují výjimku pro použití v oprávněných případech. Antibiotika pro nemocná zvířata tedy nikdo nezakazuje.

„Je důležité upozornit na to, že nová legislativa nebude bránit podávání antibiotik nemocným zvířatům či jednotlivým zvířatům, která jsou vážně ohrožena infekcí, aby se předešlo šíření nákazy. Kýženým výsledkem dnešního hlasování je tedy to, že antibiotika se budou smět podávat pouze jednotlivým zvířatům a nikoli např. celým skupinám prasat v krmivu či napájecí vodě,“ píše CIWF.

Zároveň se usnesení týká jen antibiotik, které léčí i zvířata. Důvodem je, aby se na pulty obchodů nedostávalo maso, které by mohlo ohrozit zdravotní stav lidí. Antibiotika vyloženě určená pro zvířata se mohou používat dál neomezeně.

AKTUALIZACE 13.9.2021, 10:00: Jako zavádějící výroky hodnotíme, protože nová úprava je opravdu velmi přísná a dovoluje použití některých antibiotik až po laboratorních vyšetření. Což je podle veterinářů pozdě. V praxi by to vypadalo tak, že třeba koni, který má zápal plic, veterinář nepodá antibiotikum dříve, než odebere vzorky a odešle je na vyšetření. To trvá i několik dní. „Jsou případy, kde každá hodina je rozhodující. To je v tu chvíli mrtvé zvíře,“ vysvětlila chovatelka koní Zuzana Poláková.

„U hospodářských zvířat by to znamenalo automaticky porážku. Malá zvířata to zasáhne u velmi těžkých infekcí, kde se majiteli řekne, nemáme tato antibiotika možnost použít. To znamená se rozloučit se životem psa, kočky, mazlíčka. Obrovský problém bude u zoologických zahrad. Třeba u žiraf, antilop, ale také plazů či papoušků. Ti se bez rychlé léčby neobejdou,“ řekla pro TN.cz prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Petra Šinová.

Exit mobile version