I v českém prostředí se šíří zprávy o tom, že Austrálie prý zakázala lidem pěstovat si potraviny. Vše to dávají do souvislosti s údajnou Agendou 2030.
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: Návrh zákona ve státě Victoria (Austrálie), který si můžete prohlédnout v plném znění na webu vlády státu Victoria, neobsahuje žádná ustanovení týkající se údajného zákazu soukromého pěstování potravin.
„Globalizace a expanze obchodu způsobily, že Victoria byla více vystavena rizikům biologické bezpečnosti a zvýšil se počet nových škůdců vstupujících do našeho státu. Tyto změny ukládají nové povinnosti, jak těmto hrozbám čelit,“ řekla 6. dubna 2022 Jacinta Allanová, předsedkyně parlamentu státu Victoria.
Návrh zákona se týká zákazu pěstování některých expanzních rostlin. Austrálie má přísné předpisy, které mají zabránit šíření rostlin považovaných za „škodlivé plevele“. To není nic nového. Na seznamu nazvaném „Zakázané plevele“ ve státě Victoria existuje mnoho druhů rostlin, které jsou škodlivé pro hospodářská zvířata, včetně přesličky rolní a plevuňky, jejíž husté shluky mohou omezit průtok vody používané v zavlažovacích systémech, a jeřábu, který je endemický v Evropě, ale ne v Austrálii. Šíření invazních rostlin může zničit endemické druhy a způsobit onemocnění hospodářských zvířat, která nemají přístup ke své přirozené potravě.
Zástupci ministerstva zemědělství státu Victoria na své informační stránce na sociálních sítích uvedli, že návrh zákona „pomůže zajistit bezpečnost potravin a přístup na exportní trhy (…). Změny nezničí úrodu a nezabrání lidem v pěstování vlastních potravin.“ Návrh zákona je stále projednáván v Legislativní radě dvoukomorového parlamentu Victorie.
Někteří lidé dávají věc do souvislosti s údajnou Agendou 2030, která chce prý vychovat lidi závislé na státu a korporacích. Ve skutečnosti se k roku 2030 vztahuje agenda, která naopak počítá s udržitelným rozvojem a to například i v oblasti ekologického zemědělství.
Více na AFP