Ne, americké firmy neskoupily 17 milionů hektarů ukrajinské půdy

Facebookem se šíří příspěvek, že prý americké společnosti skoupily už 17 milionů hektarů ukrajinské půdy. Měl jim je prodat ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. „Pro ty, kteří si myslí, že USA pumpují do Ukrajiny zbraně v zájmu demokracie a ukrajinských zájmů: Tři velká americká nadnárodní konsorcia koupila… 17 milionů hektarů ukrajinské zemědělské půdy,“ tvrdí jeden z hojně šířených příspěvků. „Další potvrzení se, že tři velké nadnárodní společnosti Cargill, Dupont a Monsanto již koupily 17 milionů hektarů ukrajinské zemědělské půdy. To je více než 60 % veškeré zemědělské půdy na Ukrajině. A co Zelenského slib, že bez referenda nebude cizincům prodán ani cm?“ ptá se jiný sdílený příspěvek na toto téma.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: StopFake zjistil, že původním zdrojem takové „informace“ byly stránky Australian National Review, kde se uvádí, že tři velké americké nadnárodní korporace údajně koupily 17 z 62 milionů hektarů ukrajinské zemědělské půdy. Stránka také uvádí, že se jedná o třetinu veškeré ukrajinské zemědělské půdy vhodné k orbě. Autoři publikace také tvrdí, že kupci se údajně staly „společnosti Cargill, Dupont a Monsanto“. Pro podporu jejich verze odkazují na zdroj Ritmo.org . Ale v analytickém materiálu, který tam byl zveřejněn 12. listopadu 2021, nejsou žádné informace, že Ukrajina prodala své pozemky mezinárodním společnostem. To potvrzuje, že jediným zdrojem těchto nespolehlivých informací je stránka Australian National Review, která nemůže potvrdit své informace o prodeji ukrajinské zemědělské půdy mezinárodním korporacím z jiných zdrojů.

Samotná myšlenka „prodeje“ ukrajinské půdy mezinárodním korporacím, o které se šířili kremelští propagandisté, je v rozporu s ukrajinskou legislativou. Trh se zemědělskou půdou na Ukrajině začal fungovat 1. července 2021, ale s řadou omezení. Tím hlavním je zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům a firmám vlastněných cizinci. Toto omezení lze zrušit, ale až po celoukrajinském referendu, na kterém se rozhodne o povolení prodeje pozemků cizincům. Na Ukrajině se zatím takové referendum nekonalo. Proto není možné pozemky prodat cizincům.

Druhým omezením je, že občané Ukrajiny mohou koupit až 100 hektarů a právnické osoby – až 10 000 hektarů. Podle Státní služby pro geodézii, kartografii a katastr se na Ukrajině za rok fungování trhu s pozemky prodalo 260 000 hektarů. Toto číslo je asi 0,8 % plochy zemědělské půdy (32,6 mil. hektarů) zapsané do geokatastru. Ovšem ono uváděné číslo je 65krát větší než plocha zemědělské půdy prodané na Ukrajině.

Největší pozemkové banky Ukrajiny jsou ve vlastnictví domácích společností. Ani ty ale zdaleka nedosahují 17 milionů hektarů. Plocha půdy největších hráčů na ukrajinském zemědělském trhu nepřesahuje 0,5 milionu hektarů.

Některé zdroje také rozšířily informace, že to byl Zelenskyj, kdo „prodal“ třetinu veškeré půdy Ukrajiny. Toto tvrzení také není pravdivé. Vzhledem k tomu, že povinnosti prezidenta zakotvené v ústavě Ukrajiny neobsahují takovou klauzuli, jako je správa přírodních zdrojů státu.

Více na StopFake

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/