Příčinu rakoviny objevil Otto Heinrich Warburg v roce 1923, ochrana proti této smrtelné nemoci je velmi jednoduchá,“ stojí v úvodu příspěvku na Facebooku z 30. listopadu 2024.
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnodti: Otto Heinrich Warburg, německý fyziolog, biochemik a nositel Nobelovy ceny, nezjistil, že „rakovina je důsledkem antifyziologického životního stylu“, jak se nesprávně tvrdí v příspěvcích sdílených na sociálních sítích. Nepravdivé příspěvky o společnosti Warburg se na internetu objevují již nejméně 10 let. Ve slovenštině se na konci listopadu 2024 začaly objevovat takové, podle kterých vědec připisoval rozvoj rakoviny „kyselosti“ jídla a nedostatku fyzické aktivity. Podle vědce specializujícího se na Warburgovu práci však fyziolog ve svých pracích nic podobného netvrdil. Jak vědec řekl agentuře AFP, na rozdíl od tvrzení v příspěvcích, kyselost potravy není ani předpokladem pro růst nádorů. Vědci a lékaři také označili za nepravdivá tvrzení v příspěvcích, které obviňují chemoterapii ze zhoršení rakoviny. Shodují se na tom, že chemoterapie naopak zachraňuje nebo prodlužuje životy. Ačkoli špatná strava a nedostatek fyzické aktivity jsou rizikovými faktory pro některé typy rakoviny, konzumace zásaditých potravin nezpůsobí snížení kyselého pH u člověka. Podle příslušných odborníků a vědeckých výzkumů nemá jídlo, které jíme, rozhodující vliv na hladinu pH v našem těle.
„Nenašla jsem žádné důkazy o tom, že by Otto Warburg ve svých vědeckých pracích používal termín ‚antifyziologický životní styl‘ nebo něco podobného,“ napsala Angela Ottová v e-mailu agentuře AFP v lednu 2023. „Ve svých pozdějších letech (po roce 1956) zmiňoval jako možné (‚sekundární‘) příčiny rakoviny environmentální karcinogeny, které vedou k poškození dýchacích cest, a poté anaerobní glykolýzu (fermentace cukrů je ekvivalentní produkci laktátu) jako ‚primární‘ příčinu rakoviny,“ řekl Otto. Dodala, že „kyselost není předpokladem pro růst nádoru“.
Jedno z tvrzení, které se objevilo v nedávných příspěvcích na sociálních sítích, říká, že „chemoterapie neléčí, ale spíše zhoršuje kyselost těla“, a tedy i rakovinu.
Onkolog Davor Kust, přednosta polikliniky Anova a zakladatel Chorvatské onkologické sítě onkologija.net řekl 23. prosince 2024 agentuře AFP, že medicína se od podobných teorií výrazně odklonila. Dodal, že by bylo skvělé, kdyby nemoc byla tak jednoduchá.
Zdroj: AFP