Site icon Faktické.Info

Československo v roce 1968 neobsadili Ukrajinci

Sociální sítí Facebook se šíří příspěvek obviňující Ukrajince z obsazení Československa v roce 1968.

Text: „Toto jsou velmi zajímavá fakta a jdou velmi dobře zjistit z knihy o Celní správě ČR. Okupace Československa Rusy v roce 1968?Ani náhodou! O situaci v Československu v dubnu 1968 jednalo politbyro KS SSSR ve složení: 7 Ukrajinců (včetně L. I. Brežněva), 1 Bělorus, 1 Litevec, 1 Kyrgyz, 1 Kazach  a 1 Rus. Když po vášnivé diskuzi došlo k hlasování o intervenci do ČSSR, tak intervence zvítězila v poměru 10:2 (Litevec se zdržel a Rus byl proti)! Do Československa byly dne 21. srpna poslány dvě sovětské armády, a to: První ukrajinský sbor složený výhradně z Ukrajinců a 1. záložni uralský sbor, kde bylo téměř výhradní zastoupení zauralských národností. V první vlně do Československa přišlo celkově 63 Rusů(!), z toho bylo 42 armádních žurnalistů! Až v roce 1970 se začal záložní sbor stahovat zpět do SSSR a 1.ukrajinský front začal být nahrazován nově vzniklým 3. sborem, jemuž se přezdívalo zahraniční a v něm pak už byla většina Rusů, kteří s rokem 1968 neměli nic společného. Ve své podstatě okupace Československa byla ukrajinskou záležitostí! Takže si to dej dohromady s tím, co se dneska odehrává na Ukrajině.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Podle historika Petra Blažka je sice pravda, že při invazi byly nasazeny i sovětské jednotky dislokované na Ukrajině, ty ale rozhodně nelze označit za ukrajinské. „Byly to sovětské jednotky a neměly nic společného se současnou Ukrajinou,“ uvedl pro iDNES.cz Blažek.

„Podobné příspěvky se snaží představovat Sovětský svaz jako autentickou federaci plnoprávných států. To je samozřejmě nesmysl, byl to centralizovaný komunistický stát. Za druhé se snaží marginalizovat a zatemnit podstatu, že ten, kdo sem posílal tanky, byla Moskva, protože v Moskvě sídlilo vedení Komunistické strany SSSR,“ doplnil Blažek.

A kdo patřil mezi lidi, kteří rozhodli o invazi? Kromě Leonide Iljiče Brežněva, který byl ukrajinské národnosti měl velký podíl například Rus Alexej Kosygin, Rus Michail Suslov, Andrej Antonovič Grečko měl společného s Ukrajinou jen to, že pocházel z rodiny ukrajinských rolníků, ale narodil se a celou dobu žil v Rusku. Dále pak politik ruské národnosti Jurij Andropov, invazi zajišťoval další generál ruské národnosti Nikolaj Ogarkov.

Intervence do Československa, největší vojenské akce v dějinách Varšavské smlouvy, paradoxně podniknuté nikoli proti nepříteli, ale proti jejímu vlastnímu členovi, se zúčastnilo 27 divizí (12 tankových, 13 motostřeleckých a dvě výsadkové) a letecká armáda, 6300 tanků, 2000 děl a raketometů a 800 letadel. Skupiny A, tvořené jednotkami Sovětské a Polské lidové armády, k nám vpadly z prostoru Legnice–Krakov, skupiny B, skládající se z vojsk Sovětské a Národní lidové armády NDR, ze Zhořelce, Žitavy, Drážďan a Kliegenthalu a skupiny C v zastoupení Sovětské, Maďarské lidové a Bulharské lidové armády z Győru. Je absolutní nesmysl, že zem obsadilo původně jen 63 Rusů.

 

Exit mobile version