Site icon Faktické.Info

ANALÝZA VIDEA: „Globální lež a manipulace. Bývalá hygienička promluvila…“

Na sociální síti Facebook má tisíce sdílení video, ve kterém vystupuje bývalá hygienička Eva Trávníčková, která je nyní přírodní léčitelkou. O jedné z nepravd šířených paní Trávníčkovou psal už náš web Manipulátoři.cz. I v aktuálním šířeném videu je celá řada nepravd.

V úvodu videa si Trávníčková spletla výjimečný stav a nouzový stav. Výjimečný stav v ČR nikdy vyhlášen nebyl. Současné české zákony pojem výjimečný stav neznají. Nejpřiléhavěji mu odpovídají buď nouzový stav nebo stav ohrožení státu. Důvodem pro vyhlášení nouzového stavu 12. března bylo ohrožení zdraví obyvatel. Den předtím, 11. března 2020 prohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii. Trávníčková ve videu tvrdí, že v ČR nikdo epidemii nevyhlásil. Vzhledem k tomu, že ČR je členem WHO, to ani nebylo nutné. Globální pandemie vyhlášená WHO se týká všech členských zemí WHO.

Ve videu se vrací k nepravdě z předchozího prohlášení. Tvrdí v něm, že epidemiologický práh je stanoven na 1 600 nemocných na 100 000 obyvatel. Nepíše však, že to platí výhradně u chřipky„Epidemie je neobvykle vysoký výskyt infekčního onemocnění (nákazy) osob na omezeném území během definovaného časového úseku. Označuje se tak situace, kdy je výskyt určitého onemocnění výrazně vyšší než obvykle očekávaný výskyt tohoto onemocnění v závislosti na místě a čase. Termín “výrazně převyšuje” se v různých státech světa definuje různě. Lze totiž sledovat různé ukazatele: úmrtnost, počet nových onemocnění, počet pracovních neschopností, množství prodaných léků,“ zní skutečná definice epidemie. A teď tedy bod po bodu. Ukazují ukazatele neobvyklou úmrtnost? Ano. Rostl počet nemocných? Ano. Rostl počet pracovních neschopností? Ano. Známe skutečně prokázaný lék na COVID-19? Bohužel ne. Definice epidemie je tedy splněna ve všech bodech.

Ve videu je argumentováno mýtem, že pojem bezpříznakově nemocný je novým pojmem, který dosud medicína neznala. Rovněž, že bezpříznakoví lidé se nikdy neizolovali. Tématu se věnoval už v minulosti Antonín Šlajch z projektu Iluminátor. Pojem bezpříznakově nemocný je znám u celé řady nemocí. Například u HIVsyfilisankylostomózyamerické trypanosomózychhlamidiígiardiózy, hepatitidy A a B u dětí a u řady dalších. Důvodem je, že přestože u samotných osob se neobjevují příznaky, mohou být přenašeči. To platí i pro virus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Inkubační doba se udává v mediánu 4-5 dní. Za obvyklý rozsah se uvádí až 12 dní. Po tuto dobu člověk nevykazuje symptomy, ale může být infekční a může tak nemoc šířit. Přítomnost viru SARS-CoV-2 je přímou podmínkou pro onemocnění Covid-19. Jak přesně virus nemoc způsobí, najdete ve vědecké práci zde.

Trávníčková nepravdivě tvrdí, že PCR testy prokazují 5-40 % falešně pozitivních případů. PCR musí splňovat specificitu >97%. Tedy riziko falešně pozitivních testů menší jak 3 %. Trávníčková také ve videu argumentuje systémem PES, který byl 9. dubna, tedy před natočením videa, zrušen.

Údaj 12 000 úmrtí na chřipku během chřipkové sezony 1995/1996 je nepravdivý. Například Ústav zdravotnických informací a statistik hovořil v roce 2000 o 5 tisících úmrtí obecně následkem respiračních onemocnění. Zdravotnická ročenka z roku 1995 píše o 2675 úmrtích zapříčiněných nemocemi dýchací soustavy u mužů a o 2401 úmrtích u žen.  I pozdější odhady byly opatrnější. „V roce 1995 tady byla epidemie sezónní chřipky, kde jsme zaznamenali exces, tedy nárůst úmrtí celkový o téměř 6 tisíc případů, čili to byla, myslím si velká epidemie zapříčiněná tehdy virem H3N2,“ řekl v roce 2013 tehdy hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. V souvislosti s COVID-19 zemřelo k 26. dubnu 2021 29 002 lidí. Skutečná čísla však budou pravděpodobně mnohem vyšší. Jen mezi 41. a 49. týdnem 2020 zemřelo nad průměrem za dané období za posledních 5 let navíc téměř 12 000 lidí.

Není ani pravda, že v roce 1995 se epdemie chřipky obešla bez opatření. Televizní noviny 12. prosince 1995 informovaly o uzavření všech škol kvůli epidemii chřipky. Tehdy bylo štěstí, že prázdniny předcházely běžným prázdninám o Vánocích, jednalo se však o mimořádné opatření na celém území ČR, jednalo se tedy o zákaz. Lékaři i tehdy varovali před „mediální hysterií“.

Trávníčková tvrdí, že veřejnoprávní média cenzurují názory lidí s opozičním názorem k opatřením. To je jednoznačně není pravda. Například zmíněný Jan Pirk byl na ČT24 v říjnu 2020, Jiří Beran v září 2020.

Náš web v minulosti obhajoval odstranění pořadu Malá vizita a Duše K herce Jaroslava Duška z různých platforem a sociálních sítí. Na svém závěru si trváme. V pořadu skutečně zazněly nebezpečné rady od laiků. Například bylo naváděno k užívání léku disulfiram (Antabus) a to i k obejití nutnosti si lék nechat předepsat lékařem.

Disulfiram (znám pod obchodním názvem Antabus) může mít závažné vedlejší účinky. „I přes vysokou mortalitu akutní hepatitidy způsobené disulfiramem existuje o jeho hepatotoxicitě pouze málo literárních údajů. Kazuistika popisuje případ třicetiletého muže léčeného pro závislost na alkoholu ambulantně disulfiramem. Po dvou měsících léčby se u něj rozvinula akutní toxická hepatitida, která následně vedla k akutnímu jaternímu selhání s progredující syntetickou jaterní dysfunkcí a encefalopatií. Pacient byl proto zařazen do čekací listiny k transplantaci jater,“ píše se webu Prolékaře.cz. Jinými slovy, lékaři se domnívají, že užívání disulframu může způsobit zánět jater, který může vést až ke smrti pacienta. Pacienti, léčící se Antabusem podepisují informovaný souhlas, ve kterém se například píše: „Do této léčby proto nemůžete být zařazeni, pokud trpíte těžším onemocněním srdce, plic, jater, ledvin, hypertenzí, cukrovkou či žaludečními vředy, některými duševními nemocemi, zvl. schizofrenií, jiným postižením mozku, onemocněními jako je epilepsie (nevztahuje se na ojedinělé záchvaty v souvislosti s užíváním alkoholu), také jste-li těhotná.“

Ve videu jsou také zveřejněny nepravdy o údajných příplatcích v nemocnicích a hospitalizaci bezpříznakových pacientů. Šíří také nepravdy o údajném konci Cyrila Musila v Hranické nemocnici. Cyril Musil v nemocnici dále léčí.

V další části videa se Trávníčková věnuje psychosomatice a léčitelství.

Exit mobile version