Sociální sítí Facebook se lavinovitě šíří text (1, 2), který upozorňuje na rizika respirátorů FFP2. Text tvrdí, že nejsou vhodné pro každodenní používání a nejsou navrhnuté na ochranu před viry.
Naše hodnocení: zavádějící
Podrobnosti: Neexistují důkazy o tom, že by respirátory způsobovaly onemocnění plic nebo byly jinak nebezpečné. Pouze osobám s některými konkrétními zdravotními problémy se nedoporučuje používat respirátory. Podle loňské studie nošení masky během sportování mírně ovlivňuje výkon srdce a plic. Podle autorů však cílem studie není zpochybnit povinnost nosit respirátory a nelze ji přenést do běžných podmínek.
Dr. Sven Fikenzer, sportovní lékař na kardiologické klinice ve Fakultní nemocnici v Lipsku (UKL), řekl Německé tiskové agentuře (DPA), že podle výsledků jeho studie se CO2 v těle nehromadí. Nemá také žádné důkazy o tom, že dochází ke sníženému okysličení. Fikenzer byl vedoucím studie v loňské studii v Univerzitní nemocnici v Lipsku, která zkoumala odolnost zdravých lidí při nošení respirátorů FFP2 během fyzické námahy. Mezi jinými došlo k „značnému narušení různých parametrů pocitu komfortu“ účastníků.
Bylo také zjištěno, že výkonnost systému srdce a plic byla významně snížena u obou typů masek. Masky zhoršily dýchání, „zejména objem a rychlost vzduchu při výdechu“. V metabolismu bylo také zaznamenáno rychlejší okysličení krve při námaze. Je však nutné poznamenat, že testované osoby jezdily na ergometru (tedy rotopedu). Podle Fikenzera proto nelze činit závěry v běžných každodenních situacích. Podle tiskové zprávy není studie „zamýšlena jako kritika nebo jako zpochybnění nutnosti nosit respirátory“.
V disertační práci předložené Technické univerzitě v Mnichově v roce 2004 byl po použití chirurgických masek zjištěn mírně zvýšený obsah CO2 v krvi. Nebylo zjištěno zvýšení dechové frekvence nebo snížení saturace kyslíkem. Také nedošlo k významnému zvýšení nebo snížení srdečního rytmu. Autorka disertační práce Ulrike Butz pro Německou tiskovou agenturu řekla: „Z práce nelze odvodit žádná zdravotní rizika.“
Podle Německé respirační ligy mají profesionální masky (FFP2, FFP3) „značný odpor při dýchání“. Potřebujete tedy více síly k dýchání. To by mohlo u nemocných pacientů vést k „značné dušnosti“. Podíl oxidu uhličitého v krvi by se mohl zvýšit. „V praxi však ten, kdo se bude cítit nekomfortně, sundá sám včas respirátor.“ Nebezpečné zvýšení obsahu CO2 v krvi kvůli maskám je „nepravděpodobné“.
S jednoduchou chirurgickou obličejovou maskou nebo samostatně vyrobeným krytem úst a nosu je zvýšení oxidu uhličitého u zdravých lidí nepravděpodobné – protože tyto masky nejsou zcela těsné. U pacientů s chronickou respirační nedostatečností by se však mohl podíl oxidu uhličitého a „dechové práce“ zvýšit, „aby bylo pokrytí úst a nosu vnímáno jako nepohodlné nebo ohrožující a subjektivně jako dušnost“, píše Respirační liga v informačním listě.
German Respiratory Society (DGP) doporučuje opatrnost u pacientů se srdečními a plicními chorobami. V závislosti na použitém materiálu může být při nošení masky nutná větší dechová síla. Institut Roberta Kocha (RKI) doporučuje obecné nošení ochrany úst a nosu „v určitých situacích na veřejných prostranstvích“. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje , aby masky by se měly používat na veřejnosti, kdy je obtížné udržet si odstup – například v obchodech a veřejné dopravy – i v oblastech, kde existuje mnoho lidí nakažených koronavirem.
Při použití respirátorů FFP2 a FFP3 se očekává, že pacienti s respiračními chorobami budou při dýchání „unavenější“. Únava ale neznamená, že jim způsobuje nějaké onemocnění. Pokud se množství oxidu uhličitého na krátkou dobu zvýší, „hladina se okamžitě vyrovná sundáním si respirátoru. V této souvislosti je nutné zmínit že nové opatření vlády nařizuje nosit respirátory například v obchodech nebo na úřadech. Nenařizuje tyto respirátory nosit dlouhodobě.
Životnost respirátoru je různá. „U každého modelu respirátoru to může být jinak, proto sledujte označení písmeny R, NR a D. Respirátory s označením R můžete použít opakovaně. Respirátory s označením NR jsou pouze jednorázové použití. Ochranu poskytují nanejvýš 24 hodin. Respirátory s označením D splňují požadavky na odolnost vůči zanášení výdechového ventilu,“ píše například lékárna BENU. U jednorázových je maximální životnost respirátoru s filtrační třídou FFP2 nebo FFP3 jedna pracovní směna – 8 hodin.
Nepodařilo se nám ověřit, že by na balení respirátorů „Meditrade“ bylo varování: „Nesprávné používaní nebo nedodržování tohoto návodu na použití může vést k nemoci, vážnému zranění nebo k smrti.“ Na webu s příbalovým letákem nyní píše: „Nedodržení návodu, zejména pokud jde o použití, kompatibilitu a životnost, může vést ke zranění osob a poškození majetku. Společnost Meditrade GmbH nepřebírá žádnou odpovědnost za nesprávné použití produktů. Jedná se o produkt na jedno použití – při opakovaném použití nelze vyloučit změny materiálu a riziko infekce.“
Ohledně účinnosti masek, existuje například studie Johannes Gutenberg University Mainz. V této souvislosti byl porovnán vývoj počtu koronavirových infekcí v německém městě Jena s vývojem v podobných městech, ve kterých byla později zavedena povinnost nosit ochranu úst a nosu. Studie dospěla k závěru, že požadavek nosit ochranu úst a nosu zjevně významně přispívá k potlačení koronavirové pandemie.
Článek prošel 22.2.2021 hodnocením peer review kanálu Iluminátor. Pracujeme na jeho doplnění.
Iluminátor také příspěvek rozebral na své facebookové stránce.