Alej andělů je památník všem dětským obětem na Donbase, které zemřely v důsledku bojů mezi separatisty a ukrajinskou armádou

Na sociálních sítích se znovu šíří video, které má informovat o údajných zločinech, kterých se měla dopouštět ukrajinská armáda v letech 2014-2022. Památník Alej andělů pak má být památník dětí, které prý ukrajinská armáda zavraždila. „Alej Andělů v Donbasu. Ostuda české vlády a všech, komu 8 let nevadilo vraždění rusky mluvících civilistů. Jen proto, že prostě mluvili jazykem Puškina, Lermontova, Dostojevského a Jesenina a to se na dnešním “demokratickém” Západě přece neodpouští,“ píše se například v příspěvku na sociální síti X (dříve Twitter). Mnohdy je také upozorňováno, že heslo „Alej Andělů“ zmizlo z české wikipedie.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Památník se skutečně nachází poblíž ukrajinského Doněcku. Nechala ho tam zřídit International Chlidren commision. A uvádí, že za „více než šest let války na Donbasu bylo podle monitorovací mise OSN zabito 147 dětí, 98 mužů a 49 žen, 363 dětí bylo zraněno“. Stránka však v žádným případě neuvádí, že se jedná o oběti „banderovců“. Těmi je nazýván batalion Azov, což je samostatné oddělení Ukrajinské národní gardy. Jedná se polovojenský oddíl, který se skládal z příznivců krajní pravice, nacionalistů, neonacistů, veteránů ukrajinské armády i zahraničních nadšenců. Mimochodem, velitel batalionu Stanislav Krasnov byl podezřelý ze spolupráce s Ruskem. Později však batalion prošel reformou a některých extremistů se zbavil.

Číslo 147 dětských obětí války je číslo, se kterým pracuje OSN jako obětmi ruské agrese na Ukrajině. „147 dětí bylo zabito během pokračující ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině zahájené v únoru 2014 a tisíce dětí potřebují pomoc s fyzickými a duševními zdravotními problémy,“ stojí v prohlášení stálého představitele Ukrajiny při OSN pana Sergije Kyslytsya na konferenci. Jak poznamenal diplomat, Ukrajina patří mezi nejvážněji postižená místa na světě z hlediska obětí kvůli nášlapným minám a dalším výbušným zařízením. Číslo pochází z roku 2021. Jde tedy předpokládat, že kvůli současné agresi Ruska bude počet nejen dětských obětí bohužel mnohem vyšší.

Co se týká české Wikipedie, heslo bylo smazáno, protože nesplňovalo požadavky na významnost, tedy 5 nezávislých zdrojů, které by o památníků informovaly. Základní informaci o památníků však obsahuje i heslo Doněck.

 

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/