ANALÝZA TEXTU: „Děti by neměly nosit masku ve školách ani nikde jinde“ (Dr. Liliana Szabó)

Na sociální síti Facebook je hojně sdílen článek původně od argentinské lékařky Liliany Szabó. V něm jsou rozebírány důvody, proč by děti neměly nosit respirátory ve škole, ani nikde jinde.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Dr. Liliana Szabó je argentinskou dětskou lékařkou, tento příspěvek publikovala ve španělštině 15. února 2021. Podle jiných odborníků se však spousta tvrzení nezakládá na pravdě.

Hypoxemie? Hypoxémie (nízký obsah kyslíku v krvi) může způsobit hypoxii (nízký obsah kyslíku ve vašich tkáních), pokud vaše krev nenese dostatek kyslíku do vašich tkání, aby uspokojila potřeby vašeho těla. Slovo hypoxie se někdy používá k popisu obou problémů. BBC popisuje dvě různé studie, které řešily bezpečnost respirátorů a neexistují důkazy, že by byly zdraví nebezpečné. Mnoho článků zaměřených na kontrolu faktů shrnuje podobné teorie jako nepravdivé. Například USA Today došla k jednoznačnému závěru, že respirátory hypoxii způsobit nemohou.

Pneumolog David G. Hill pro agenturu Reuters uvedl: „Celý den v nemocnici nosíme respirátory. Respirátory jsou navrženy tak, aby šlo v nich dýchat, a neexistují žádné důkazy o tom, že v nich se snižuje hladina kyslíku. Existují však důkazy, že dlouhodobé používání masek N-95 u pacientů s již existujícím plicním onemocněním by mohlo způsobit určité zvýšení hladiny oxidu uhličitého v těle. Lidé s již existujícími plicními problémy by měli konzultovat nošení respirátorů s poskytovateli zdravotní péče. “

Podporuje orální a respirační infekce? Viry se nemohou rozmnožovat v respirátorech. Z logiky věci se tedy vdechuje maximálně stále ten samý virus, který už člověk jednou vdechl. Rozmnožování virů probíhá tzv. replikací. Viry nemají vlastní metabolismus a k rozmnožování potřebují hostitelskou buňku, která jim poskytne enzymy a stavební látky potřebné k tvorbě nových virionů, jsou to vnitrobuněční parazité. Vir se naváže na specifickou povrchovou strukturu hostitele, která slouží jako receptor. Po vstupu do vnímavé buňky viry zahajují reprodukční cyklus.

Horší je to s bakteriemi. Ty se samozřejmě samovolně množit mohou. Nutné však připomenout, že drtivá většina respirátorů je jednorázových. Respirátor se doporučuje používat maximálně 8 hodin, přičemž by neměl navlhnout. Za tuto dobu na povrchu roušky nedojde ke kultivaci mikroorganismů.

Je pravdou, že roušky a respirátory mohou ovlivňovat naše kognitivní funkce (schopnosti mozku umožňující komunikovat, vnímat okolní prostředí, soustředit se). Samozřejmě však otázkou je, zda psychiku dítěte ovlivňuje více nasazení ochrany úst a nosu, nebo kompletní odloučení od kolektivu.

Děti nejsou ohroženy COVID-19? Toto tvrzení je nepravdivé. U dětí se může vyskytnout tzv. multisystémový zánětlivý syndrom. Jak píšou například Lidovky.cz, pediatři se stále častěji potýkají ve svých ordinacích s novým typem nemoci u dětí, které prodělaly koronavirus. Jedná se o zánět, který vyvolává vysoké teploty, způsobuje vyrážky, žaludeční potíže a může vést i k selhání různých orgánů. COVID-19 u dětí také může zkomplikovat jiná onemocnění.

Je pravdou, že imunita je stimulována i tak, že se setkává s bakteriemi, některé bakterie však tělu naopak mohou škodit. Roušky však nenosíme 24 hodin denně. Tělo tedy má šanci i nadále posilovat svou imunitní reakci. Na závěr je třeba podotknout, že s používání respirátorů u dětí v českých školách se spíše nepočítá.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/