Není prokázáno, že úplněk má úplně negativní účinek na zdraví

Na internetu najdeme spoustu fám, které se snaží naznačit, že úplněk má negativní vliv na lidské chování. Existuje přesvědčení, že během úplňku lidé jsou častěji hospitalizováni v nemocnicích (především psychiatrických léčebnách), hůře usínají, stávají se agresivnějšími a mají sebevražedné sklony.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Úplněk je jedna z fází Měsíce, kdy je Sluncem osvětlená celá polokoule přivrácená k Zemi. Od starověku měl úplněk pro lidi velký význam. Sloužil jako vodítko při sestavování kalendářů a pomáhal při plánování zemědělských prací. Příliv a odliv závisí také na fázi měsíce.

Úplněk byl také spojen s mnoha mýty a legendami. Někteří například věřili, že vlkodlaci chodili v této době na lov a lidé se stali více emocionálními nebo náchylnými k šílenství.

V roce 2017 skupina amerických vědců analyzovala frekvenci exacerbací u 1857 pacientů jedné psychiatrické kliniky starších 17 let a vztah těchto epizod k lunárnímu cyklu. Ukázalo se, že během úplňku bylo o něco méně situací vyžadujících neodkladnou péči než v jiných fázích. Rozdíl je však příliš malý na to, aby z něj bylo možné vyvodit spolehlivé závěry.

V roce 2019 tato pozorování potvrdila další skupina vědců ze Spojených států. Zkoumali počet hospitalizací a exacerbací u pacientů, kteří již podstupovali léčbu za téměř pětileté období. Statistiky zaznamenávaly zejména případy zvýšené agresivity a zvýšeného vzrušení. Získaná data pak porovnali s grafy změn fází Měsíce a zatmění Slunce. Ukázalo se, že navzdory očekávání se frekvence exacerbací během úplňků a období zatmění mírně snížila.

Ani švýcarští odborníci nezaznamenali vliv úplňku na chování lidí. V roce 2019 prozkoumali záznamy 17 966 lidí hospitalizovaných v místní psychiatrické léčebně. Podle zjištění vědců nebyla frekvence hospitalizací během úplňku vyšší než v jiných obdobích a u pacientů přijatých do zdravotnického zařízení během této fáze délka léčby nepřesáhla dobu trvání léčby u ostatních pacientů.

Dříve, v roce 2005, němečtí psychiatři porovnali údaje o 3054 sebevraždách s fázemi Měsíce a nenašli žádné vzorce mezi lunárním cyklem a frekvencí sebevražd. Velké metaanalýzy, shrnující výsledky jednotlivých pozorování, také neodhalily žádný zvláštní vliv Měsíce na lidské chování. Po analýze 37 publikovaných i nepublikovaných studií nenašli odborníci z Americké psychologické asociace žádné vzorce mezi fází lunárního cyklu a frekvencí duševních exacerbací vyžadujících hospitalizaci, sebevraždu, vraždu a další násilné trestné činy. Kanadští vědci zahrnuli do svého vzorku 20 studií o spáchaných sebevraždách, neúspěšných pokusech o sebevraždu a výhrůžkách spáchanými sebevraždami.

Zároveň byl v roce 2019 ve Spojených státech popsán neobvyklý případ: u 67letého pacienta s bipolární afektivní poruchou se sled epizod (manických / hypomanických a depresivních) synchronizoval s lunárním cyklem na pozadí užívání určitého léku lithia a zvýšených hladin hormonu stimulujícího štítnou žlázu. Po změně léku, normalizaci hladiny hormonů a průběhu světelné terapie zmizelo spojení s fázemi měsíce.

V roce 2019 Simo Näihä, vědec z univerzity v Oulu ve Finsku, zkoumal, zda by fáze měsíce mohly ovlivnit počet vražd. Analyzoval 6 808 takových zločinů spáchaných mezi lety 1961 a 2014 a zjistil, že toto číslo bylo o 15 % nižší za úplňku než při novu.

Zdroj: Provereno

 

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/