Na sociálních sítích se šíří údajná citace čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle ní světu vzkazuje, že pokud uvidí nebezpečí třetí světové války, Čína Rusku při jeho válečném tažení pomůže.
Falešný citát: „Už dost obviňování Číny. Čína teď Rusku nepomáhá, ale pokud se Čína rozhodne Rusku pomoct, Bůh nepomůže ani vám. Ukrajině pomáhá téměř celý svět, ale Rusko je samo“. Pokud uvidíme nebezpečí třetí světové války, pomůžeme Rusku. Prozatím se posaďte a sledujte, jak Rusko vyhraje samo proti 50 zemím.“
Druhá verze: „Přestaňte obviňovat Čínu. Čína nepomáhá Ruské federaci, ale pokud se rozhodne pomoci, Bůh vám nepomůže. Ukrajině pomáhá téměř celý svět. Pokud uvidíme hrozbu třetí světové války, pomůžeme Ruské federaci, ale zatím se uklidněte a sledujte, jak Rusko samo bez pomoci poráží více než 50 zemí světa.“
Naše hodnocení: nepravda (Falešný citát)
Podrobnosti: Ve skutečnosti však žádný takový citát nelze dohledat. Čína se naopak k Rusku poslední měsíce obrací zády. Z údajů čínských celních úřadů vyplývá, že v březnu klesl čínský vývoz do Ruska meziročně o téměř 16 procent. Není také pravdou, že dosud bylo Rusko „samo“. Peking podporoval ruskou válku na Ukrajině tím, že poskytoval Moskvě velké množství strojů, mikroelektroniky či technologií pro výrobu dronů a řízených střel. V roce 2023 pocházelo téměř 90 procent ruské mikroelektroniky z Číny. Rusko ji používalo mimo jiné k výrobě raket, tanků či letounů.
Ohledně údajného citátu, neexistuje věrohodný zdroj, který by takový projev Si Ťin-pchinga potvrzoval. „Příspěvek se na internetu nešíří poprvé, stejná citace na sociálních sítích kolovala v květnu a především v červnu 2023. Odkaz na původní zdroj, ze kterého text má vycházet, ale příspěvky neuvádějí. Zmínky o tom, že by se čínský prezident takto o Rusku vyjádřil, není možné dohledat na webech českých ani zahraničních zpravodajských agentur. O dané citaci neinformovaly ani ruské agentury jako Interfax, RIA Novosti či TASS a ani web čínského ministerstva zahraničních věcí. První výskyt příspěvku, který se redakci Demagog.cz podařilo najít, pochází z 19. května 2023. Na ruské sociální síti VKontakte ho tehdy zveřejnil český kanál ´Donald Trump a vítězství světla´. Odtud se rychle citace rozšířila mezi české uživatele facebooku, tiktoku i na platformu Telegram. Na začátku června 2023 se na české příspěvky začaly odkazovat i ruskojazyčné účty na twitteru. Právě v ruském znění příspěvek na sociálních sítích získal největší pozornost a miliony zhlédnutí. Zajímavé je, že čeští uživatelé později začali sdílet údajné Si Ťin-pchingovo vyjádření v mírně odlišném znění, které odpovídá strojovému překladu ruské verze. Rusky psaný text také převzala i některá ruská média, i ta ale dodávala, že příspěvky na sítích u citace neuvádějí zdroj,“ zjistili analytici z projektu Demagog.cz.