V souvislosti s fámou, že do potravin se bude běžně přidávat mouka z hmyzu, se šíří příspěvky, které informují o údajné nebezpečnosti chitinu. Tedy látky, kterou obsahuje hmyz, ale i krevety, které se staly běžnou součástí našich jídelníčků.
Text hoaxu: „Prosím, NIKDY nejezte hmyz. Ani ze srandy….! Hmyz obsahuje chitin, který nemůže být zpracován našimi střevy. Ale chitin je velmi chutný polysacharid pro rakovinu, parazity, plísně a téměř cokoliv, co způsobuje onemocnění. Chitin je součástí jeho stavby. Obsahují také metamorfní steroidy a zejména ekdysteron…“
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: Faktem je, že hmyz je (občasnou) součástí jídelníčku u 80 % populace světa. Chitin je polysacharid složený z molekul N-acetyl-D-glukosaminu spojeny 1,4beta-glykosidickou vazbou a je hlavní složkou kutikuly členovců (např. u hmyzu, krabů, raků apod.). Vedle celulózy je nejrozšířenějším polysacharidem na Zemi (Stull et al. 2018; Abby et al, 2022). Chitin disponuje antioxidačními, antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi. Zároveň pozitivně účinkuje proti rakovině (Liaqat and Eltem 2018). Ze studií dále vyplývá, že konzumace 25 g cvrččího prášku denně, zvýší ve střevech množství probiotických bakterií (zvláště Bifidobacterium animalis) a dojde k vyrovnání hladiny faktoru TNF-alfa, který se v dysregulaci podílí na patogenezi řady chorob, například: revmatické artritidy, nespecifických střevních zánětů a roztroušené sklerózy (Stull et al. 2018) .
Strava obsahující jedlý hmyz zvyšuje diverzitu bakterií ve střevech, což zvyšuje odolnost vůči kolonizaci patogenními bakteriemi (Bruni et al. 2018). V neposlední řadě je chitin částečně metabolizován bakteriemi ve střevech za vzniku krátkých mastných kyselin, které jsou zdrojem energie pro buňky tlustého střeva.