Na sociálních sítích se šíří koláž fotografií, na kterých je vidět, jak jednu z žen maskují do podoby zakrvácené ženy. Koláž fotografií je předkládána jako důkaz podvodu, že civilní oběti na Ukrajině jsou mnohdy nastražené a fotografie falešné. A samozřejmě nechybí narážka na údajnou manipulaci médií.
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: Jenže fotografie nijak nesouvisí se současným útokem Ruska na Ukrajinu a nikdy ani tak nebyly předkládány. Ve skutečnosti fotografie pochází už z toku 2016 a tak je jasné, že ženy nebyly maskovány, aby hrály oběti ruského ostřelování.
Žena na fotografie je medičkou a fotografie pochází ze školení první pomoci, kdy žena hrála zraněnou ženu. Je to zřejmé i ze statusu školící střediska, které jasně v roce 2016 informovalo, že probíhalo školení.
Naši kolegové z Myth Detector kontaktovali Ludmilu Bilekovovou (ženou na koláži) s žádostí o komentář k virálním fotografiím. Dívka odpověděla, že všechny čtyři snímky byly pořízeny v roce 2016 během výcvikových kurzů taktické medicíny a nemají nic společného s událostmi roku 2022. 25. listopadu to Bilekovová potvrdila na své facebookové stránce: „Nepřátelští propagandisté ukradli mé fotky z tréninků v roce 2016 z Instagramu a vydávali je za úspěšné odhalování ukrajinské speciální operace IPSO k vytváření inscenovaných videí v Chersonu. Jak se ti to líbí, Elone?“
Zdroj: Provereno