Ne, děti nemají 50krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na vakcínu proti COVID-19 než na virus

Sociálními sítěmi se znovu šíří výroky Michaela Yeadona, bývalého vědce společnosti Pfizer. Například o tom, že děti mají 50krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na vakcínu COVID-19 než na virus.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Údaje z klinických studií ukazují, že vakcíny proti COVID-19 nepředstavují pro děti riziko úmrtí. Představitelé veřejného zdraví tvrdí, že injekce mohou zabránit vážným onemocněním a odborníci tvrdí, že jejich přínosy převažují nad riziky. Pravdou je, že u dětí je riziko úmrtí na COVID-19 nízké. Ale určité riziko hrozí i u dětí. Předběžná data z Národního centra pro zdravotní statistiku ukazují, že na virus zemřelo jen v USA 700 dětí mladších 18 let. Více než 200 z nich bylo mladších 4 let. „V USA nezemřelo na vakcínu žádné dítě, ale přes 600 jich zemřelo na COVID,“ uvedla v e-mailu doktorka Leana Wen, profesorka zdravotní politiky a managementu na Univerzitě George Washingtona.

V České republice ÚZIS také nezaznamenal žádné úmrtí dítěte po očkování. Naopak na COVID-19 zemřelo 6 dětí a přibližně 200 dětí v Česku onemocnělo po nákaze koronavirem vážným zánětlivým syndromem. Také je známo, že onemocnění COVID-19 u dětí může zkomplikovat jiná onemocnění.

Děti tedy nemají 50krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na vakcínu COVID-19 než na virus, protože nejsou známé případy úmrtí po očkování, naopak úmrtí v důsledku onemocnění COVID-19 známá jsou.

Kdo je Michael Yeadon?

Michael Yeadon je 60letý vědec a bývalý zástupce ředitele Pfizeru, kde 16 let pracoval na výzkumu léků proti alergiím a dýchacím obtížím. Po odchodu z Pfizeru založil vlastní farmaceutickou firmu, kterou švýcarský Novartis odkoupil za nejméně 325 milionů dolarů (v přepočtu více než sedm miliard korun).

Analytici agentury Reuters sledovali působení bývalého šéfa mezinárodní farmaceutické společnosti Pfizer Michaela Yeadona na sociálních sítích a ve veřejném prostoru po dobu posledních dvou let, mimo to vyslechli i jeho bývalé spolupracovníky. Proměnu Yeadona z uznávaného vědce v popírače vakcín označují za “záhadu”.

Michael Yeadon byl na začátku pandemie příznivcem restrikcí i očkování. „Covid-19 neodejde, dokud nebudeme mít vakcínu a kolektivní imunitu,“ napsal v loňském březnu na Twitter. V dubnu však mluvil jinak. „Na covidu-19 není nic nebezpečného… Odejde… Stejně jako podobné viry, na které svět reaguje přehnaně,“ uvedl na síti.

Od dubna se stal Michael Yeadon výraznou tváří iniciativ, které bojovaly jak proti očkování, tak proti vládním opatřením. Závažnost nemoci zlehčoval, slavné se staly i jeho predikce, že další vlny nákazy nehrozí. Vakcínu od firmy Pfizeru Yeadon označuje jako “nástroj pro sterilizaci žen”, testování je podle jeho slov z loňského listopadu „zbytečné, protože 30 procent lidí už stejně má imunitu“. V tu dobu ve sloupku pro britský bulvární list Daily Mail deklaroval, že pandemie je téměř u konce a že by se všichni měli vrátit k běžnému životu.

Zprávy o Yeadonovi a jeho petici se šířily v angličtině, němčině, dánštině i češtině. Články o tom publikovala například vlivná skupina odmítačů vakcín založená americkým advokátem Robertem F. Kennedym Jr.

„Takováto tvrzení jsou lživá, nebezpečná a velmi nezodpovědná,“ reagovalo na Yeadona britské ministerstvo zdravotnictví. „Očkování proti covidu-19 je nejlepší způsob, jak lidi před koronavirem ochránit. Zachráníme tak tisíce životů.“ Společnost Pfizer pouze dodala, že její vakcína je bezpečná a neexistují žádné důkazy o tom, že by způsobovala neplodnost.

Zdroje: Reuters, USAToday, ÚZIS

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/