Internetem se šíří smyšlená historka o záchvatu novorozence, kterého porodila očkovaná matka

Sociální sítí Facebook se šíří video (1, 2), ve kterém je vidět novorozené dítě, které má třesy těla. Smyšlená historka hovoří o tom, že je to následek vakcíny proti covid-19, kterou si údajně nechala matka píchnout měsíc před porodem.

Text hoaxu: „Moje neteř měla minulý měsíc druhé dítě a po celé těhotenství se bránila očkování. Měsíc před narozením dítěte jí bylo řečeno, že bude potřebovat císařský řez a nemocnice a lékaři trvali na tom, že ji do nemocnice nepustí bez kovid injekce. Podlehla nátlaku a výhružkám a nechala si píchnout injekci měsíc před porodem. Nyní je dítě v nemocnici, má nekontrolovatelný přerušovaný „třes”, který se zhoršuje. Potřebuje vyšetření mozku, protože nedokáží pochopit, co to způsobuje. Každý test, který byl proveden, vyšel negativně, takže jsou převezeni do nemocnice na Great Ormond Street, aby provedli další vyšetření.“

Naše hodnocení: nepravda (hoax)

Podrobnosti: Kontaktovali jsme proto tiskové oddělení nemocnice Great Ormond Street. Nemocnice o žádném případu, kdy by se narodilo dítě, co má nějaké zdravotní problémy následkem očkování, nic neví. Ani tomto konkrétní případu nic neví, dítě neošetřovali.

Pediatrička Sara Horowitzová však je názoru, že dítě na videu má zjevné příznaky novorozeneckého abstinenčního syndromu. Svědčí tomu třes, pocení a neklid dítěte. Podle ní je absolutní nesmysl, že by každý prováděný test dopadl negativně, každý pediatr by téměř okamžitě odhalil neurologický problém související s drogovou závislostí matky. Na videu je vidět, že dítě je napojeno na kapačky. Právě kapačkami se takovým dětem podávají výrazně ředěné opiáty a dítě si postupně od drogy odvyká.

Novorozenecký abstinenční syndrom (NAS) je vážný a život ohrožující stav. Objevuje se u miminek, jejichž maminka brala v těhotenství některé drogy nebo substituční léky. Rozvíjí se po narození, když děťátko přestane dostávat drogu, na kterou bylo zvyklé z dělohy. Miminko s abstinenčním syndromem se typicky projevuje dlouhotrvajícím a neutišitelným pláčem. Dalšími příznaky jsou nespavost, podrážděnost, neschopnost přijímat mléko, neobvyklá tělesná teplota (horečka nebo naopak nízká teplota), poruchy dýchání, pocení, třes nebo svalové napětí. Dobrou zprávou je, že děti s NAS si do života neodnáší trvalé následky. Jejich vývoj může být v prvním roce života lehce (přibližně o jeden až dva měsíce) opožděný, brzy se ale vyrovná. Tyto děti ani později nejsou o nic více náchylné k drogám než jejich vrstevníci bez této rané zkušenosti.

Těhotné ženy, které onemocní covid-19 ve III. trimestru těhotenství, mají vyšší riziko předčasného porodu ve srovnání s těhotnými ženami bez covid-19. Právě proto je očkování u těhotných podporováno odbornými společnostmi po celém světě (např. Evropská rada a kolegium porodnictví a gynekologie (EBCOG), americká CDCČeská vakcinologická společnost, Česká lékařská společnost a Česká gynekologická a porodnická společnost). Onemocnění covidem-19 v těhotenství představuje riziko pro matku i plod. U většiny těhotných žen, které onemocněly, byl průběh covidu-19 srovnatelný s průběhem u netěhotných, u části však byl průběh onemocnění těžší (123). Přestože však samotná tíže průběhu nákazy covid-19 u těhotných žen není u většiny z nich závažnější ve srovnání s netěhotnou populací, i u žen s průměrným klinickým průběhem představuje nákaza riziko zdravotního poškození dítěte. Dochází totiž ke zvýšené míře výskytu předčasných porodů, novorozenců s nízkou porodní váhou, kříšených novorozenců a dalších komplikací, které jsou spojeny se zdravotními problémy pro tyto děti do budoucna (23, 4).

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/